English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 88620236
نمابر: 88620236
آدرس دبیرخانه: تهران، ملاصدرا، شیخ بهایی شمالی، خیابان پیروزان، پلاک 3، واحد 1
پست الکترونیکی: dabir@isadm.ir
کد پستی: 1995776453
روند تاسیس انجمن

روند تأسیس و اهم فعالیت­های

انجمن علمی مدیریت بحران ایران

در شهریور ماه 1386، با توجه به نیاز مبرم به غفلت­زدایی از موضوع مخاطرات و تهدیدات و توجه ویژه به محور چهارم توسعه پایدار که همانا مدیریت حوادث و بحران­ها می­باشد، ایده تأسیس انجمنی تحت عنوان انجمن مدیریت حوادث یا مدیریت بحران[1] از سوی برخی از اعضاء هیأت مؤسس مطرح گردید و پیگیری­ها جهت تأسیس آن آغاز شد. مطابق مقررات وزارت علوم، تعدادی از اعضای هیأت علمی و دانشگاهی رشته­های مرتبط و از دانشگاه­های مختلف دعوت به همکاری در تأسیس انجمن شدند، پس از تلاش فراوان موافقت اولیهبا اقدامات لازم برای تأسیس انجمن در تاریخ 1389/5/25 توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام گردید.

هیئت مؤسس

با کمک اعضای هیأت مؤسس که عبارت بودند از:

1- آقای دکتر حسن ابوالقاسمی

6- آقای دکتر سید مسعود خاتمی

2- آقای دکتر جعفر اصلانی

7- آقای دکتر بهلول علیجانی

3- آقای دکتر سید علی بدری

8- آقای دکتر سید محمود فاطمی عقدا

4- آقای دکتر غلامرضا پورحیدری

9- خانم دکتر منیژه قهرودی تالی

5- آقای دکتر سید مجید جدی

10- آقای دکتر مرتضی کریمی کردآبادی

 

اساسنامه

جلسات متعدد جهت تنظیم اساسنامه(بر اساس اساسنامه تیپ وزارت علوم) و به تصویب رساندن آن در کمیسیون انجمن­های علمی وزارت علوم برگزار گردید و همچنین اقدامات لازم جهت عضوگیری برای انجمن، با برگزاری گردهمایی­های مختلف و معرفی انجمن، توسط هیأت مؤسس صورت ­گرفت. نهایتاً در 14/7/1390 اولین مجمع عمومی انجمن برای  انتخاب اعضای هیأت مدیره و بازرس برگزار گردید. در این مجمع که به ریاست آقای دکتر بهلول علیجانی از اساتید دانشگاه خوارزمی و عضو مؤسس انجمن اداره می­شد، با حضور نماینده کمیسیون انجمن­های وزارت علوم، اعضای هیأت مدیره و بازرسانتخاب شدند:

هیأت مدیره

1- آقای دکتر حسن ابوالقاسمی

عضو اصلی

2- آقای دکتر سید علی بدری

عضو اصلی

3- آقای دکتر غلامرضا پورحیدری

عضو اصلی

4- آقای دکتر سید مجید جدی

عضو اصلی

5- آقای دکتر سید علی چاوشیان

عضو اصلی

6- آقای دکتر سید مسعود خاتمی

عضو اصلی

7- آقای دکتر مرتضی کریمی کردآبادی

عضو اصلی

8- آقای دکتر خسرو محمدی

عضو علی­البدل

9- آقای دکتر مهدی نجفی

عضو علی­البدل

10- آقای دکتر احمد اسفندیاری

بازرس اصلی

11- آقای دکتر احمد سلطانی

بازرس علی­البدل

 

هیأت رئیسه

مطابق مقررات در اولین جلسه هیأت مدیره که در تاریخ 28/7/1390 برگزار گردید، اعضای هیأت مدیره به اتفاق آرا دکتر غلامرضا پورحیدری را به عنوان رئیس و دکتر سید مجید جدی را به عنوان نایب رئیس و دکتر مرتضی کریمی کردآبادی را به عنوان خزانه­دار انتخاب نمودند.

ثبت رسمی انجمن

پس از ارسال صورتجلسات مربوطه، مراتب طی نامه­ای توسط وزارت علوم به اداره ثبت شرکت­ها طی نامه شماره 194637/3 مورخ 29/9/90منعکس گردید و پس از انجام سیر مراحل اداری، انجمن تحت عنوان "انجمن علمی مدیریت بحران ایران" با شناسه ملی 10320721940 به ثبت رسید و در روزنامه رسمیشماره 26844/ث90/32 مورخ 1/11/1390 اطلاع رسانی رسمی و عمومی گردید.

سند راهبردی

بلافاصله تهیه سند راهبردیانجمن با کمک کارشناسان مختلف آغاز گردید که ماحصل تلاش چندین ماهه آنان توسط هیأت مدیره انجمن تنظیم نهایی شده و به تصویب رسید. تنظیم سند راهبردی گرچه به خودی خود، اقدامی ارزشمند به حساب می­آمد و چارچوب فعالیت­های انجمن را مشخص می­نمود، در خصوص انجمن علمی مدیریت بحران اهمیتی مضاعف داشت. چرا که در این عرصه نظرات متعدد و سلایق گوناگون و مدعیان فراونند و این در حالی است که این عرصه علمی بسیار گسترده بوده و با حوزه­های مختلف علمی و اجرایی مرتبط و به علاوه عرصه نسبتاً جدیدی در علم به حساب می­آید.لازم به ذکر است که آقایان دکتر مهدی نجفیو دکتر عباس استاد تقی­زادهدر شکل­گیری پیش­نویس نهایی سند راهبردی فعالیت چشمگیری داشتند.

چارت تشکیلاتی و گردهمای علمی

در ادامه با محوریت سند راهبردی، چارت تشکیلاتیانجمن نیز تنظیم و به تصویب رسید که زمینه فعالیت منظم و هماهنگ را فراهم نماید. در این چارت علاوه بر حوزه­های اجرایی، پنج گروه علمی را شامل می­گردد که محدوده علمی فعالیت­های آنها تحت عنوان گروه­های علمی انجمن علمی مدیریت بحران ایران و اجمالی از وظایف آنهانیز ترسیم، تنظیم و به تصویب هیأت مدیره انجمن رسیده است. به علاوه جهت انضباط در فعالیت گروه­های علمی، آیین­نامه اداره گروه­هایعلمی نیز تحت عنوان آیین­ نامه فعاليت گروه‌هاي علمي انجمن مديريت بحران ايرانتنظیم و به تصویب رسید.

لازم به ذکر است، از آنجا که فعالیت در چارچوب چارت تشکیلاتی و گروه­های علمی، کاملاً داوطلبانه است، فعال شدن تمام عیار این چارت با گذشت زمان صورت می­گیرد.

دبیرخانه انجمن

دبیرخانه انجمن که در سیر توسعه انجمن فعالیت می­نموده است، از ابتدای سال 91 به صورت تمام وقت در محل میدان ونک، ابتدای خیابان ملاصدرا، ساختمان پزشکان،  پلاک 3، طبقه 2، واحد 7 که دفتر کار شخصی آقای دکتر حسن ابوالقاسمی عضو مؤسس و عضو هیأت مدیره بوده و به عنوان مشارکت در امر خیر در اختیار انجمن قرار گرفته است، دایر گردیده است.

پایگاه اینترنتی

پایگاه اینترنتی انجمن نیز در همان اول شکل­گیری انجمن به آدرس www.isadm.irایجاد گردید که اخیراً با تحول و توسعه به شکلی جدید، به ارائه خدمات اینترنتی و الکترونیکی می­پردازد و مخاطبین را با انجمن و فعالیت آن آشنا می­نماید. به علاوه، مطالب عمومی برای بهره­مندی عموم تحت عنوان آموزش همگانی عرضه گردیده است و همچنین برخی کتب نیز به صورت الکترونیکی در اختیار علاقه­مندان قرار گرفته است.

مجله مدیریت جامع بحران

مجله علمی انجمن جهت انتشار مقالات علمی، کاربردی و تحلیلی با عنوان "مجله مدیریت جامع بحران" به تصویب وزارت علوم رسیده و تلاش لازم برای اعلام فراخوان جهت جذب مقالات صورت گرفته است. به علاوه مدیر مسئول، سردبیر و اعضای هیأت تحریریهو دبیر فنی مجلهمشخص گردیدند.

امید است این مجله به کانون توجه اندیشمندان و همچنین سیاستگزاران جهت ارائه نظرات و بهره­مندی از آنها در اداره کشور تبدیل گردد.

برنامه سالانه

انجمن علمی مدیریت بحران ایران، با محوریت سند راهبردی اقدام به تعریف برنامه سال 91نمود و پس از تصویب هیأت مدیره اقدامات لازم در جهت اجرایی نمودن آن را پی گرفت. لازم به ذکر این نکته است که به دلیل عدم وجود و تخصیص هرگونه اعتبار و بودجه مشخص، اجرایی شدن برنامه در حد مقدورات صورت می­گیرد که حدود 70% از برنامه سال 91 اجرایی گردید و بخش اجرا نشده در برنامه سال 92لحاظ گردیده است.

نشست­های علمی

انجمن علاوه بر برگزاری جلسات هم­اندیشی با اعضا، اقدام به نشست­های علمیمتعدد نموده است که غالباً بسیار مورد توجه مخاطبان از جمله دانشگاهیان و کارشناسان و مدیران سازمان­های اجرایی گردیده است. این نشست­هاعمدتاً در سالن اجتماعات حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عنایت و همکاری آقای دکتر ابوالقاسمی عضو هیأت مؤسس و عضو هیأت مدیره انجمن برگزار گردیده است. اخیراً شیوه ­نامه برگزاری نشست­ها و سخنرانی­های علمینیز تدوین و به تصویب رسیده است.

همچنین در راستای اهداف و سند راهبردی، انجمن اقدام به ارتباط­گیری با سازمان­های مختلف اجرایی مرتبط و حوزه­های تدبیری و قانونگذاری کشور، انجمن­های علمی مرتبط و کانون­های علمی و دانشگاهی نموده است که بعضاً به عقد تفاهم­نامه و قرارداد همکاری منجر گردیده است.

انتشارات انجمن

انجمن علمی مدیریت بحران ایران در راستای مرجعیت علمی و با هدف اشائه فرهنگ مدیریت بحران علاوه بر غنی­سازی علمی پایگاه اینترنتی و ارائه مطالب علمی به مخاطبان، در گام اول اقدام به انتشار دو کتاب وزین در این عرصه نموده است که با استقبال فراوان مخاطبان روبرو شده است.

1- کتاب درسنامه مدیریت جامع بحرانکه در زمستان سال 91 به چاپ رسید و در اواخر همان سال تجدید چاپ گردید.این کتاب دارای 662 صفحه و مشتمل بر 23 فصل می­باشد. درسنامه مدیریت جامع بحران، از جمله جامع­ترین کتبی است که در این زمینه به فارسی نگارش شده است.

2- کتاب برنامه­ ریزی بحرانکه در بهار سال 92 به چاپ رسید دارای 455 صفحه و مشتمل بر 13 فصل می­باشد.

بر اساس بند 20 برنامه سال 92 عناوین انتشاراتی انجمنتنظیم و از طریق سایت انجمن اعلام عمومی گردید. انتشار آثار در انجمن مطابق شیوه­  نامه تدوین و انتشار کتبمصوب انجمن خواهد بود.

طرح­های پژوهشی

انجمن با تنظیم قرارداد با سازمان­ها و نهادهای مختلف و بر اساس شیوه ­نامه کلی انجام طرح­های پژوهشیبه انجام طرح­های پژوهشی و کاربردی می­پردازد.

جلسات هیأت مدیره

بلافاصله بعد از برگزاری مجمع و مشخص شدن اعضای هیأت مدیره تا آخر سال 91، 19 جلسه تشکیل شده است که ضمن بحث و بررسی و تصویب اسناد و برنامه­ها، معمولاً در هر جلسه از یکی از شخصیت­های مرتبط با حوزه مدیریت بحران دعوت به عمل آمده است و ضمن معرفی انجمن و سخنرانی شخصیت مدعو، راهکارهای دستیابی به اهداف انجمن مورد بحث و بررسی قرار می­گرفت. در این جلسات که عمدتاً با عنایت و همکاری آقای دکتر ابوالقاسمی در دفتر ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می­شد و بعضاً علاوه بر اعضای هیأت مدیره، هیأت مؤسس نیز حضور می­یافتند. از آقایان دکتر سید یحیی صفوی مشاور مقام معظم رهبری و مسلط به مخاطرات و تهدیدات کشوری و به خصوص شهر تهران، مهندس سید مهدی هاشمی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان نظام مهندسی و همچنین از پیشکسوتان عرصه مدیریت بحران، دکتر حمزه شکیب عضو وقت شورای اسلامی شهر تهران و رئیس کمیسیون عمران آن شورا، مهندس مرتضی اکبرپور معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور و آقای دکتر سید محمود فاطمی عقدا رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، آقای مهندس عزیزاله رجب­زاده رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر رئیس وقت شورای انجمن­های علمی، دکتر رسول زرگرپور مشاور وزارت نیرو و آقای جبار وطن­فدا مدیر کل دفتر رودخانه­های مرزی و منابع آب مشترک و دکتر حسن خجسته معاون برنامه­ریزی و نظارت صدا و سیما دعوت به عمل آمده است.

جلسات شورای هماهنگی و کارشناسی

شورای هماهنگی انجمن که عبارتند از رئیس، نایب رئیس، خزانه­دار و سرپرست گروه­های علمی انجمن، به منظور اجرایی کردن برنامه­ها، تهیه و تدوین آئین­نامه­ها گرد هم می­آیند که 23 جلسه از این سلسله جلسات ثبت شده است. این جلسات معمولاً در دفتر انجمن برگزار می­گردد و علاوه بر اعضاء، به پیشنهاد آنان، شخصیت­های علمی دیگری نیز حضور می­یابند.

جلسات دبیرخانه

این جلسات که معمولاً هفته­ای یکبار در محل دفتر انجمن و با حضور رئیس انجمن و اعضای دبیرخانه تشکیل می­گردد، تلاش­ها در جهت پیشبرد امور انجمن و اجرای برنامه­ها، هماهنگ گردیده و تصمیمات لازم اخذ می­گردد. این جلسات نیز اخیراً جهت مستندسازی بیشتر شماره­گذاری و ثبت می­گردد.[1].Disaster management association

طراحی و اجرا : شرکت آداک